Inne niż wszystkie przewodniki turystyczne

Zwykłe przewodniki turystyczne składają się zazwyczaj z podobnych elementów: mapek, opisów najważniejszych miejsc danego kraju lub miejscowości, miejsca warte zobaczenia (zwiedzenia) czy ewentualne koszty, jakie ponieść trzeba w związku z atrakcjami danego miejsca lub bazą noclegową. Zupełnie inne podejście zaprezentowano w roku 1972, gdy Tony Wheeler oraz z żoną Maureen spisali swoją podróż poślubną w książce “Across Asia on the Cheap”.
Forma przewodnika turystycznego znacznie różniła się od tych zaprezentowanych w poprzedniej części artykułu. Przede wszystkim nie opisywano w niej sucho faktów oraz atrakcji, jakie oferują nam poszczególne miejsca. Była to wyprawa opisana przez małżeństwo, ich własnymi słowami, a w dodatku opisywali oni każde miejsce, które odwiedzili. Przewodnik zyskał natychmiastową sławę, a pierwszego tygodnia sprzedano 1500 kopii! Stąd narodził się pomysł na założenie wydawnictwa oraz wydawanie takich “nietypowych” przewodników turystycznych. Późniejsze serie wydawane zostały pod nazwą „Lonely Planet”.

Co było dalej …
W ciągu kolejnych lat wydawnictwo skutecznie zwiększało liczbę piszących przewodniki autorów, a przede wszystkim – swoją popularność. Język stosowany w książkach daleko różni się od nudnych, pełnych pustych informacji przewodników turystycznych. Autorom serii „Lonely Planet” zależało także na zainteresowaniu przewodnikami młodszych ludzi, co z pewnością im się udało, zyskując jednocześnie przydomek „Biblii dla plecakowiczów”.
Przewodniki nie przeszły jednak bez echa krytyki. Wielu ludzi zarzuca im wspieranie reżimów panujących w krajach, które odwiedzają autorzy, zachęcając jednocześnie do zwiększenia turystyki w danym rejonie. Firma Tonego oraz Maureen Wheleer jest pomawiana także o plagiaty oraz opisywanie miejsc, których autorzy przewodników w ogóle osobiście nie odwiedzili.
Najrozsądniejszym jednak rozwiązaniem będzie samodzielne przeczytanie przewodnika z serii „Lonely Planet” oraz wyrobienie sobie własnej opinii. Gdzie zakupić można książki. Prawie każdy sklep turystyczny oferuje pełną ich ofertę, nie mówiąc już o księgarniach internetowych. Przewodniki te są z pewnością czymś odmiennym, czym warto się zainteresować przy planowaniu podróży do innego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *