Rozwój branży fitness w Polsce

centrum ćwiczeń fitness

Zanim fitness dotarło do Polski, miało swój początek w Stanach Zjednoczonych. Za początek fitness uważa się bowiem wynalezienie gimnastyki rekreacyjnej, takiej jak popularny wówczas aerobik. Osoba, która wymyśliła tę formę sportu była lekarzem Narodowej Agencji Aeronautyki USA czyli NASA, w latach siedemdziesiątych. To właśnie doktor Kenneth Cooper opracowywał programy dla amerykańskich astronautów, mające na celu zwiększyć, bądź utrzymać w należytym stanie kondycję astronautów. Dzięki temu miał możliwość przeprowadzenia badań na tysiącach osób, oraz potwierdzić swoje przypuszczenia odnośnie szeregu zalet sportu, a tym samym stworzyć tak zwany aerobik.

Jak fitness rozwijał się za granicą

Doktor Keneeth Cooper oczywiście uważany jest za prekursora ćwiczeń aerobowych, jednak to właśnie Jane Fonda, popularna kiedyś aktora uważana jest za ikonę aerobiku. To bowiem za jej sprawą stał się on tak sławny. Aktorka ta stała się ikoną ćwiczeń uprawianych w rytm muzyki. Jane Fonda stworzyła również swój fitness klub, który nazywał się Fonda’s Studio. Wykorzystując swą wielką popularność Fonda mogła również występować w telewizji, promując ten rodzaj rekreacji. Wydała mnóstwo książek, oraz kaset wideo, w których pokazuje jak trzeba należycie wykonywać swoje ćwiczenia.

Rozwój fitness w naszym kraju

rozwój-fitness-w-polsce

Godną zastępczynią Jane Fondy w naszym kraju była Hanna Fidusiewicz. W Polsce po raz pierwszy zetknięto się z formą fitness w roku 1981. Hanna Fidusiewicz ukończyła bowiem AWF w Warszawie, a także jako pierwsza osoba z Polski ukończyła kurs aerobiku, przeprowadzany w Paryżu. Następnie, gry wróciła do Polski, zaczęła regularnie przeprowadzać zajęcia fitness. Początkowo, spotkać można było ją w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Później, w 1983 roku, otworzyła pierwszy ośrodek w Polsce w formie fitness klubu. Miał on nazwę ,,Pod Skocznią’’, a znajdował się w Warszawie. Ćwiczenia tam przeprowadzane znacznie odbiegały od znanych nam dzisiaj, oraz były w bardziej okrojonym wydaniu, jednak było to coś nowoczesnego jak na tamte lata, i dzięki temu przyciągało bardzo dużą ilość osób na zajęcia.

Więcej informacji na temat rozwoju fitness w naszym kraju znajdziesz na stronie klubu IM FIT z Łodzi, w dziale Zajęcia Fitness

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *