Elementy końskiego rzędu

Jazda konno wymaga przyswojenia wielu niezbędnych informacji, nawet takich wydawałoby się prozaicznych, jak te na temat końskiej uprzęży, czy też rzędu, bo tak się to inaczej nazywa. Jest to po prostu kompletny osprzęt, który umożliwia pracę z osiodłanym koniem, jazdę na nim, lub powożenie. W jego skład wchodzi wiele elementów, np. małe wędzidło, czy większe siodło, a każdy z nich ma swoje znaczenie i jest tak samo ważny, bo razem składa się na efekt, który pozwala zapanować nad koniem i przekazać mu sygnały mówiące w jaki sposób ma się poruszać i gdzie kierować.

Rozpocznijmy od najpopularniejszego i najlepiej znanego elementu, jakim jest siodło. Jest to miejsce na którym siedzi jeździec, skonstruowane tak, aby zbytnio nie obciążać kręgosłupa konia. Pod nim może znajdować się jeszcze czaprak, który skórę konia chroni przed obtarciami. Z siodła zwisają strzemiona, mające ułatwiać wsiadanie na konia i stanowiące podparcie dla stóp jeźdźca. Skórzane paski, na których umieszczone są strzemiona, to inaczej puślisko. Są one przymocowane do siodła za pomocą maszynek, czyli metalowych uchwytów, skonstruowanych w ten sposób, żeby po silniejszych szarpnięciu strzemienia w tył, zwolnić puśliska. Ma to stanowić zabezpieczenie i ochronę na jeźdźca w razie upadku, tak by koń nie ciągnął go po ziemi z nogami utkwionymi w strzemionach (dawniej takie wypadki zdarzały się dość często, nieraz kończąc się kalectwem lub śmiercią).

Kolejnym elementem wychodzącym z siodła jest popręg, który przebiega pod brzuchem konia, a jego zadaniem jest utrzymywanie siodła w odpowiedniej pozycji. Następną częścią jest zaś kantar, czyli uproszczona uzda, stosowana wobec koni, jak i osłów, mułów, czy nawet innych hodowlanych zwierząt. Wędzidło nie jest dopinane do kantara, zamiast niego mieści się tam kółko, na którym można umocować uwiąż. Kantar pomaga w pracach takich jak oczyszczanie, prowadzenie zwierzęcia, czy innych czynnościach jakie się przy nim wykonuje. Dalsze części uprzęży to te, które montuje się wokół głowy konia, jest tam więc miejsce na wędzidło, czy inne elementy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *